Haluksy – schorzenie, które może spotkać każdego z nas

Człowiek może zapadać na różnego typu choroby, azaliż choróbska. Zarówno wirusy, jak i bakterie napadają nasze komórki, wywołując stany zapalne, łamiemy sobie ręce oraz nogi, i tym podobne. W związku z tym, częstokroć musimy chodzić do doktora, a nawet gdy tego nie wykonujemy, to i tak musimy uzdrawiać się sami. Na całe szczęście obecna medycyna, potrafi wyleczyć dzisiaj prawie każdego i to bez względu na to, co nam dolega.

Haluks – choróbsko płci pięknej

Najczęściej choroba nie wybiera płci i atakuje zarówno kobiety jak i mężczyzn. Jednakże są takie choróbska, które szczególnie upodobały sobie jakąś płeć. Do jednych z nich możemy zaliczyć haluksy.

Choróbsko to dotyczy przede wszystkim kobiet i to one zazwyczaj muszą z nimi walczyć. Na czym polega to schorzenie? Jest to choroba zwyrodnieniowa, która polega na wykrzywieniu stóp, a konkretnie dużego palca stóp. Stąd też inną nazwą tej choroby jest „koślawy paluch”. Jak uwidoczniają wielorakiego typu doświadczenia, schorzenie to dotyczy blisko 50% kobiet. Na całe szczęście nie u wszystkich występuje ono w bardzo rozwiniętej formie, niemniej jednak z całą pewnością pod wszelką istotą jest ono utrudnieniem. Jak więc następuje to choróbsko? Zaczyna się najczęściej niewinnie, od bólu w stopie. Można też zauważyć, że duży paluch rozpoczyna odchylać się w stosunku do pozostałych palców. Na samym początku przebiegu, odkształcenie nie jest znaczne, jednak wraz z upływem czasu, staje się ono coraz to większe. Skrzywiony palec sprawia, iż przemieszczają się kości znajdujące się w stopie, co ma naturalnie nadzwyczaj niesprzyjające działanie na cały organizm. W dodatku, tworzą się bolesne zgrubienia, czyli właśnie haluksy. Chodzenie wywołuje ból, mamy kłopoty z ubraniem butów, itp.

Z jakiego powodu pojawiają się haluksy?

Istnieje parę powodów tworzenia się haluksów. Przede wszystkim ma na to wpływ genetyka. Jeśli nasi rodziciele posiadają lub posiadali to schorzenie, występuje znaczna możliwość że również my będziemy mieli z tym kłopot. Jednakże nie jest również powiedziane, iż na pewno w każdym pokoleniu ten kłopot będzie się pojawiał. Występuje też mnóstwo czynników zewnętrznych, które wpływają na formowanie się tej choroby. Bezspornie wpływ ma na to tusza człowieka. Im jest ona wyższa, tym jest większa możliwość, że „koślawy palec” u osoby z nadwagą się pojawi. Spory wpływ na to ma także wykonywana praca. Jeżeli musimy w czasie dnia dużo chodzić, to też stopa jest obciążona i może haluks się pojawić. Niemniej jednak największy wpływ na pojawienie się tej choroby ma nieodpowiednie obuwie. Szczególnie to z dużymi obcasami. Jeżeli kobiety spędzają w nim całe dnie, stopa jest w nich w niewłaściwy sposób ułożona, obciążenie jest rozciągnięte w nierównomierny sposób, co aktywuje postępowanie wykoślawiania się palca. To naturalnie z tego powodu kobiety są z większym natężeniem narażone na tę chorobę, gdyż to właśnie one na ogół chodzą w tych obuwiu. Podobnie problem ma się jeżeli chodzi o buty z ciasnymi szpicami. W następstwie tego należy takiego obuwia jak najbardziej wystrzegać się. Za sprawą tej możliwość pojawienie się haluksów będzie w dużej mierze mniejsze.

Dodaj komentarz